Изберете страница

Национална универсиада София 2022 е 8-та универсиада от академичния спортен живот в България!

Националната универсиада е най-голямото спортно събитие в 14 вида спорт – Баскетбол, Волейбол, Футбол, Футзал, Крикет, Тенис, Тенис на маса, Плуване, Лека атлетика, Кик бокс, Джудо, Спортно ориентиране, Бадминтон, Мажоретни спортове с участието на 1250 студенти спортисти от 22 университета  и се проведе в периода 14 – 19 май, 2022 г.

Организатор на събитието бе многоспортовата университетска федерация АУС Академик“ с домакин Университет за национално и световно стопанство и партньори Национална спортна академия “Васил Левски”, Технически университет София и Лесотехнически университет.

Отделните спортове се проведоха на спортните съоръжения на НСА, спортен комплекс Бонсист, плувен комплекс на Технически университет София и НСК “Диана” – Дианабад. Спортните обекти, стопанисвани от висшите училища,  се ползваха безвъзмездно в името и просперитета на университетския спорт.

Класация на представителните отбори на ПУ “ Паисий Хилендарски “

Шампиони по волейбол жени на Универсиада – София 2022

На проведения финален турнир по волейбол в рамките на Универсиада – София 2022 г. женският отбор на университета, подготвени от Димитър Ангов и Георги Илиев попадна в група Б с отборите на УНСС, МУ-Плевен и ЛСУ-София. В групата по регламент трябваше да се играе всеки срещу всеки, като първите два отбора продължаваха  напред към полуфиналите.
Женският отбор на ПУ „ П. Хилендарски “ изигра своите срещи срещу съперниците си в групата, като показа класата в подготовката си и спечели трите си мача с резултат 3:0 гейма. На полуфинала се изправиха срещу доста добре подготвения и борбен отбор на СУ-София и отново победа с 3:0 гейма. В другия полуфинал момичетата на НСА спечелиха срещу отбора на УНСС.
Така се състоя дългоочакваният финал между ПУ и НСА. В течение на целия мач се видя очевидната класа и подготвеност на представителния отбор на ПУ„ П. Хилендарски“. Срещата отново завърши 3:0 гейма в полза на отбора на университета, с което без загубен гейм за целия турнир се окичиха напълно заслужено със златните медали.
В изиграните срещи взеха участие Бояна Андреева капитан, която спечели отличието за най-добър нападател, Добрина Христоскова най-полезен състезател на турнира, Лора Славчева, Никол Дулева, Савина Патева, Станислава Костадинова, Теодора Любомирова, Траяна Стоянова, Ралица Дойчева, Кристина Караджова и Елизабет Георгиева.

Шампиони по тенис – жени на Универсиада – София 2022

Във финалния турнир на НСУ – СОФИЯ 2022 година женският отбор по тенис на ПУ “Паисий Хилендарски“, воден от Татяна Найденова, завоюва първо място в отборната надпревара. Отборите бяха разделени в две групи по четири отбора. ПУ бе в група А заедно с отборите на НСА, СУ, МУ Варна. С много силна игра състезателките на Пловдивския университет спечелиха всички срещи в груповата фаза безапелационно с резултат 5 на 0. Така се класираха за полуфиналната надпревара. И тук резултатът беше категоричен в полза на отбора на ПУ.  Победа с 4 на 1 . И ето го дългоочаквания финал, ПУ срещу НСА . Слънце, силна игра от страна на двата отбора, люта битка, умора, но с по-голяма мотивация , воля и разбира се физическа подготовка , победата бе за отбора на ПУ. Резултат от срещата 5 на 0. Така без загубена отборна среща, момичетата завоюваха златния медал.

Златният отбор по тенис – жени на ПУ бе представен от Берна Алексиева, Берна Яхе, Даяна Игнатова и Мира Добрева.

Вицешампиони по тенис на маса на Универсиада – София 2022

Във финалния турнир на НСУ – СОФИЯ 2022 година мъжкият отбор по тенис на маса  на ПУ “ Паисий Хилендарски“ воден от Татяна Найденова , завоюва второ място в отборната надпревара. Женският отбор завоюва почетното четвърто място. В отборната надпревара взеха участие единадесет университета.

Вицешампионската титла бе завоювана от Кирил Попов, Стоян Сариев, Станимир Хаджистефану, Илиян Гемиев.

Отборът при жените бе представен от Жаклин Торкова, Анна Василева, Неврие Садулова.

В личното първенство, Кирил Попов завоюва сребърен медал.

Двойки мъже – Кирил Попов – златен медал, Стоян Сариев – сребърен медал.

Смесени двойки – Кирил Попов, Мария Йовкова – златен медал.

Комплексни вицешампиони на универсиада – София 2022

На 14-15 май 2022 година в град София се проведе национална универсиада по лека атлетика. Около 2000 студента от 15 университета се състезаваха на стадиона на НСА. При изключително силна конкуренция студентите от ПУ “Паисий Хилендарски“ под ръководството на Валентин Кузев се класираха на второ място както при жените, така и при мъжете.

По групи дисциплини: спринт, средни бягания, хвърляния и скокове – отборите спечелиха две втори места, четири трети места и едно пето място.

В индивидуалната надпревара отборът спечели общо десет медала: три златни, три сребърни и четири бронзови медали.

Носители на медалите станаха: Ивайло Щипков – златен медал на 100 м., сребърен медал на 4х100м. и бронзов медал на 4х400м.

Силвия Георгиева – златен медал на 1500 м. , сребърен медал на 4х100 м., бронзов медал на 800 м.

Кристина Борукова – златен медал на 4х100 м., сребърен медал на 4х400 м., бронзов медал на 400 м.

Христо Нейков – сребърен медал на скок височина и 4х100 м. , бронзов медал на 4х400 м.

Иван Булкин – сребърен медал на 4х100м., бронзов медал 4х400м., четвърто място на 100м.

Мартина Писачева – бронзов медал на 100 м. и златен медал на 4х100м.

Златка Райчева – златен медал на 4х100м., сребърен медал на 4х400 м.

Силвия Кр. Георгиева – сребърен медал на 4х400м., пето място на скок дължина.

Станислав Нешев – сребърен медал на 4х100м.

Гени Семковски –  сребърен медал на 4х100м.

Крайният резултат не би бил същият без активното участие на тежкоатлетите в хвърлянията: Емил и Мирослав Делибашеви, Димитър Драганов, Станислава Цветкова, Моника Павлова, Венелина Петкова.

Във всяка дисциплина имаше заявени по двадесет и повече участници, а само четиринадесет от тях носят точки за отборното класиране. Борбата с мощния отбор на НСА не доведе до желаното първо място за отбора на ПУ, но сплотеността на нашите атлети помогна да се преборят със силните отбори на СУ и УНСС и да заемат почетното второ място в комплексното класиране.

Вицешампиони по джудо на Универсиада – София 2022

В турнирът по джудо на НСУ – СОФИЯ 2022 година женският отбор на ПУ “ Паисий Хилендарски“ воден от Теодор Митев, завоюва второ място в отборната надпревара. В състезанието се включиха петнадесет университета. Участие в турнира взеха : Гергана Илиева, Симона Макакова, Цветелина Тахчилиева , Пламена Петрова, Ивана Янчева.

Спечелени медали : златен медал – Цветелина Тахчилиева; сребърен медал – Гергана Илиева, Пламена Петрова; бронзов медал – Симона Макакова, Ивана Янчева.

Трето място на Универсиада – София 2022

В турнира по бадминтон на НСУ – София 2022 година отборът на ПУ “Паисий Хилендарски “ – жени воден от Татяна Найденова, завоюва бронзов медал. Конкуренцията бе изключително голяма. В надпреварата се включиха трикратните европейски шампионки Габриела и Стефани Стоеви. Това направи мисията на всички останали състезателки невъзможна за спечелване на златен и сребърен медал. Нашата състезателка Габриела Атанасова се пребори с голямата конкуренция и спечели бронзов медал.

В състезанието взеха участие: Габриела Атанасова, Лилия Пенова, Петя Касабова, Слава Косева, Елионора Грозева, Стефан Терзиев, Петко Карулев, Манол Атанасов, Мартин Ботев.