На 7 април 2025 (понеделник) от 16 часа се състоя откриващото събитие на Психологическо кафе, организарано от Клуба по психология и по проект Д 23 ПФ-014 „Създаване и развитие на психологически Център за иновативни интегративни модели на обучение със социално-асистивни роботи“. Специален гост-лектор бе доц. д-р Красимир Иванов – утвърден специалист в психодинамичната и хуманистичната терапия, преподавател и автор с богат професионален и научен опит. В своето встъпление той постави акцент върху нуждата от деакадемизиране и човешко сближаване в професионалната комуникация, като призова за връщане към модели на взаимодействие, които напомнят древната агора – място за споделяне, мислене и диалог отвъд йерархиите и административната формалност.
Събитието предложи вълнуващо навлизане в темата за супервизията като необходима грижа за самия терапевт, срещащ се ежедневно с човешката болка, уязвимост, житейски предизвикателства и тежки съдби. Доц. Иванов обърна внимание на ключовата роля на супервизията и поддчерта, че тя не е просто инструмент за поддържане на професионални стандарти, а форма на грижа за вътрешния свят на терапевта – процес, в който се съхранява неговата емпатия, личностов интегритет и емоционална осъзнатост. Той описа как терапевтите често стават жертви на собствената си отдаденост, как емоционалните проекции и идентификации с пациентите могат да доведат до изтощение, нарушаване на етични граници и професионална самота.
Специален акцент беше поставен върху нуждата от разграничаване между емоциите на клиента и личните преживявания на терапевта, както и изграждането на вътрешна чувствителност, която да не бъде заглушена от рутина и професионален имунитет.
Супервизията, по думите на лектора, е акт на професионално и човешко осветляване – тя не е контрол, а помощ за ориентиране, когато личното и професионалното започнат да се преплитат.
В последвалата дискусия участниците поставиха въпроси, свързани с практическите аспекти на супервизията, записите на терапевтичните сесии, границите в отношенията с клиенти, както и ролята (и ограниченията) на изкуствения интелект в психотерапевтичния процес.
Благодарим на всички участници за активността, въпросите и смисления разговор! Очаквайте скоро информация за следващата ни среща.
Видеозапис от цялата среща може да намерите на YouTube канала на Педагогическия факултет.